Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) to roślina doniczkowa o błyszczących, intensywnie zielonych liściach i kwiatach kształtem przypominających skrzydła – stąd polska nazwa tej rośliny. Kwiaty skrzydłokwiatu są trwałe – zdobią roślinę nawet kilka miesięcy, zwłaszcza latem.
Nie dosyć że pięknie wygląda, to posiada zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych m.in. przez meble, wykładziny oraz plastikowe obudowy sprzętów domowych. Tworzy więc w mieszkaniu dobry klimat. W dodatku, podobnie jak paprocie, jonizuje ujemnie powietrze w otoczeniu i niweluje szkodliwe działanie elektromagnetyczne.

 

skrzydłokwiat pielęgnacja

 

Jak pielęgnować skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat lubi wilgoć i zraszanie. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność, doniczka powinna stać na kamykach na podstawce z wodą lub w większym pojemniku z wilgotnym torfem. Latem podlewamy go 2-3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy. Skrzydłokwiat potrzebuje umiarkowanego nawożenia – latem, gdy kwitnie, co dwa tygodnie płynnym nawozem dodanym do wody. By liście mogły bez problemu wykonywać swoją oczyszczającą pracę konieczne jest wycieranie z nich kurzu. Skrzydłokwiat nie wymaga cięcia – usuwamy jedynie zaschnięte liście i kwiaty. Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, przeciągów, wyziewów z urządzeń gazowych i zbyt wysokiej temperatury. Latem potrzebuje 18-21 st.C, zimą zaś 16-18 st.C.
Jest rośliną bardzo wytrzymałą, odporną nawet na małą ilość światła, doskonale nadaje się do biur i restauracji. W jego otoczeniu zawsze będziemy się dobrze czuli 🙂

W naszej kwiaciarni do nabycia są rośliny w wysokości 40 cm w cenie 25 zł.

Zdjęcie: Biuro Kwiatowe Holandia