Sansewieria (wężownica) oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu

Rozpoczyna się sezon grzewczy, a z nim problem smogu w naszym otoczeniu. Rośliny domowe mogą nam pomóc oczyścić powietrze w mieszkaniu ze szkodliwych substancji. Poprawią też nasze samopoczucie zdobiąc nasze otoczenie. W tym tygodniu zapraszamy do naszej kwiaciarni po jedną z takich roślin. Mamy ją dla Państwa w dwóch wariantach:

  • 12 cm roślina w doniczce 5 cm kosztuje 37 zł
  • 50 cm roślina w doniczce 10 cm kosztuje 65 zł

Sansewieria (wężownica)

To roślina długowieczna i bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki: suche i zanieczyszczone powietrze, wysoką temperaturę i słońce, częste zmiany otoczenia, niedostatek wody. Nie służy jej natomiast nadmiar wilgoci. Idealnie nadaje się do uprawy w biurach, sklepach, hotelach oraz do ozdoby mieszkań – np. na okiennym parapecie. Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu czy cieniu. Jednak aby liście ładnie się wybarwiały, donicę z sansewierią warto postawić w dość jasnym, dobrze oświetlonym miejscu.

 
sansevieria_trifasciata
 

Sansewieria należy do roślin, które przez cały rok powinny być trzymane w pomieszczeniu – nie należy wystawiać jej latem do ogrodu czy na taras. Nie straszne jej wysokie temperatury latem, jednak zimą nie powinna stać w pomieszczeniu, gdzie temperatura spada poniżej 15 stopni C (najlepsza temperatura zimą to około 18 stopni C).

Młode okazy sansewierii przesadzamy co około 2 lata, starsze egzemplarze – co około 3 lata. Nowa doniczka powinna mieć średnicę o kilka centymetrów większą niż stara. Na dno donicy wysypujemy 2-3 cm warstwę drenażu (może to być drobny żwir lub potłuczone resztki glinianej donicy). Donice do uprawy sansewierii powinny być ciężkie i stabilne, ponieważ są to dosyć pokaźnych rozmiarów rośliny o długich liściach – trzeba zadbać o to, aby się nie przewróciły. Pojemniki powinny mieć też dosyć grube ścianki, ponieważ kłącze i korzenie dość silnie się rozrastają i zbyt słaba donica mogłaby popękać. Sansewieria nie toleruje zraszania, nie należy także stosować nabłyszczacza do liści.

 
sanseweria