Jego różnorodność bratek ogrodowy

Bratki  to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin rabatowych. Doskonale nadają się również do uprawy w pojemnikach – to jedne z roślin najwcześniej pojawiających się na balkonach, tarasach, ogrodach,parkach czy rabatach kwiatowych.

Bratek ogrodowy zwany fiołkiem ogrodowym  (Viola × wittrockiana) to dwuletnie rośliny  z rodziny fiołkowatych. Powstał w wyniku skrzyżowania m.in. fiołka trójbarwnego, fiołka żółtego i fiołka rogatego.

Na rynku ogrodniczym dostępnych jest wiele grup i odmian bratków podzielono je na kilka grup (źródło: murator.pl):

Bratki ogrodowe z grup wielkokwiatowych Colossus i Giant – należą do najpopularniejszych, średnica ich kwiatów dochodzi do 13 cm. Rośliny mają wniesiony pokrój, osiągają 15-25 cm wysokości.
Bratki ogrodowe z grup Delta i Carnaval – mają niewiele mniejsze kwiaty i podobny pokrój jak rośliny z poprzedniej grupy. Charakteryzują się dużym rysunkiem na kwiatach.
Bratki ogrodowe z grupy Frizzle Sizzle – należące do niej rośliny mają nie tylko duże, ale też intensywnie wybarwione kwiaty z mocno fryzowanymi brzegami płatków.
Bratki ogrodowe z grupy Cats mogą pochwalić się szczególnym, kontrastowym zabarwieniem nerwów, które tworzą wokół oczka kwiatu ciekawy rysunek, przypominający kocie wąsy.
Bratki ogrodowe pochodzące od fiołka rogatego, czyli bratki miniaturowe (np. 'Rocky F1′), o licznych, ale małych kwiatach o średnicy 2-3 cm

Sporą popularnością cieszą się też bratki kaskadowe o drobnych, ale bardzo licznych kwiatach oraz długich, przewieszających się pędach, które idealnie nadają się do uprawy w wiszących donicach. Mnie ostatnio fascynują te dwie ostatnie grupy, wśród nich zdarzają się też odmiany pachnące.

Często te drobne bratki z wiszących doniczek rozsiewają się po ogrodzie i w następnym roku spotykam je w różnych częściach mojego ogrodu.

Zanim zdecydujemy się na uprawę bratków ogrodowych, musimy pamiętać, że to rośliny dwuletnie, które w pierwszym roku tworzą rozetę liściową, a dopiero w drugim kwiaty. Tylko nieliczne (nowe) odmiany mogą kwitnąć w tym samym roku.

Jednak większość z nas kupuje już gotowe kwitnące rośliny. Kwiaty na roślinie utrzymują się bardzo długo i cechują się aksamitnym połyskiem i lekkim  zapachem.

Wymagania uprawowe

Stanowisko

Bratek ogrodowy lubi ciepłe dobrze nasłonecznione stanowisko. Lecz światło powinno być rozproszone, nie mogą rosnąć w pełnym słońcu. Aby kwiaty długo cieszyły nasze oczy, warto zasilać je regularnie nawozem do roślin kwitnących.

Podłoże

Podłoże dla bratków powinna być żyzne, próchnicze, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętne. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna – rośliny te źle reagują na brak wody. Jeżeli sadzimy bratki w pojemnikach, kupujmy dobrej jakości żyzne podłoże i zapewnijmy im sporo rozproszonego światła. Z racji tego, że bratki są dość delikatne i podatne na choroby, powinniśmy je podlewać rano lub wieczorem, starając się aby nie moczyć ich liści czy kwiatów.

Rozmnażanie

Rośliny rozmnaża się z nasion. Bratki wysiewamy na przełomie czerwca i lipca. Po wzejściu i uzyskaniu przez kiełki ok. 4 listków przepikowywujemy je do rozsadnika na miejsce stałe wysadzamy we wrześniu lub dopiero wiosną.

Przechowywanie

Bratki, zależnie od odmiany, są w różnym stopniu odporne na mróz – czy to wiosną, czy jesienią. Bezpieczne są dla nich przymrozki do -5°C. Zdecydowanie bardziej wrażliwe okazują się te o większych kwiatach, dlatego w okresie większych przymrozków starajmy się je okryć np. agrowłókniną lub papierem.

Bratki kupowane jesienią i zostawione na zimę w nieocieplonych donicach raczej jej nie przetrwają, gdyż zmarzną im korzenie. Dlatego szczególnie w bezśnieżne zimy należy je dodatkowo okrywać, a gdy zrobi się cieplej, trzeba odsłonić rośliny i zacząć je podlewać. Rośliny rosnące w gruncie jeżeli rosną na stanowisku osłoniętym od wiatru poradzą sobie zimą znakomicie.

Ilość kolorów, form i odmian bratka jest niesamowita, pojawiają się w sprzedaży już wczesną wiosną, są roślinami tanimi w zakupie i łatwymi w uprawie.

Długość ich kwitnienia w połączeniu z łatwością uprawy i szerokim dostępem i atrakcyjną ceną sprawia, że bratki z roku na rok są coraz bardziej popularne.

Kwiaciarnie co roku bardzo chętnie wprowadzają je do swojej oferty, bo klienci często o nie pytają i stanowią doskonałą wczesną dekorację na zewnątrz kwiaciarni i przyciągają wzrok potencjalnych klientów.

Drugi rzut bratków pojawia się w sprzedaży jesienią, a te zakupione wiosna bywa ze kwitną do końca czerwca na balkonach. Często klienci w połowie maja zastępują bratki pelargoniami. Chętnie stosowane są na rabatach kwiatowych, w ogrodach czy tarasach, obfitość kwitnienia mnogość barw sprawia że często po nie sięgamy.

Autor Michal Bursig

Zdjecia Agnieszka Murawska

Ten Artykul mojego autorstwa i wiele innych mozecie przeczytac na portalu florystycznym https://floraplus.pl/ktorego jestem redaktorem i wydawca