Halloween – święto czy rozrywka?

Zbliża się Halloween. Jedno z najbardziej kontrowersyjnych „świąt”, które przyjechały do nas zza oceanu. Wszędzie słyszymy: po co obchodzić amerykańskie popkulturowe święto, skoro mamy nasze własne, tradycyjne. Wszystkich Świętych i Zaduszki. Czas zadumy, chodzenia na cmentarz, palenia zniczy. Nasze katolickie święto. A Halloween? Święto oddawania kultu demonom i szatanowi. Tylko czy faktycznie?

 
Bez-nazwy-1
 

Po pierwsze: jakie amerykańskie?

Halloween pochodzi od celtyckiego święta Samhain. Wtedy żegnano lato, witano zimę i obchodzono święto zmarłych. Nazwa Halloween pochodzi „All Hallows’ Eve” – wigilia wszystkich świętych.
Zwyczaj palenia lampionów dyniowych również nie jest amerykańskim wynalazkiem. Kiedyś, kiedy jeszcze dynia nie była znana, lampiony robiono z rzepy lub brukwi. Z czasem przyjęła się dynia – jest twardsza, większa, lepiej się nadaje na lampiony.

 
halloween
 

Jest również znana legenda irlandzka o Jacku, który zaproponował diabłu duszę w zamian za bogactwo. Kiedy przed Halloween diabeł przyszedł po duszę, Jackowi udało się go uwięzić. Jednak Jack umarł 31 października. Ponieważ oszukał diabła, nie mógł pójść do piekła. A że był chciwy i sprzedał duszę, niebo również było przed nim zamknięte. I tak chodzi z latarnią aż do sądu ostatecznego.

Po drugie: jakie tradycyjne katolickie polskie święto?

Dawniej wierzono, że na przełomie października i listopada, kiedy jest już po zbiorach, przyroda wchodzi w stan uśpienia, duchy zmarłych budzą się i zaczynają krążyć po ziemi. Odwiedzają miejsca, w których mieszkały za życia. Aby zapewnić sobie przychylność duchów, w domach lub na grobach pozostawiano dla duchów pokarmy i zapalano ogniska lub świeczki. Zakazane były również głośne zabawy czy muzyka, aby nie zakłócać spokoju duchów. Stąd pochodzi zwyczaj palenia zniczy i zadumy, unikania głośnych zabaw.

Kościół katolicki najpierw ustanowił święto Wszystkich Świętych w maju lub czerwcu (źródła podają datę 13 maja lub 28 czerwca). Ale nadal w Polsce świętowano pogańskie obrządki, m.in. Dziady. Kiedy Kościół zakazał ich praktykowania, obchodzone je potajemnie. Zatem Kościół nie miał innego wyjścia, jak przenieść święto na dzień 1 i 2 listopada. Obecnym odpowiednikiem Dziadów są Zaduszki. Ale do dziś w niektórych zakątkach Polski, Ukrainy i Białorusi nadal praktykowany jest zwyczaj palenia lampionów z rzepy i zanoszenia na groby jedzenia.

 
halloween1
 

Ten ciekawy materiał znalazłem tutaj:
http://szurumburum.pl/2016/10/28/halloween-a-polska-tradycja/