Chryzantemy – kwiaty nie tylko na pożegnanie

Już wkrótce 1 listopada – Wszystkich Świętych. Tradycyjnie pójdziemy na groby bliskich żeby zapalić znicz, położyć wiązankę z kwiatów, w której… na pewno znajdzie się chryzantema. Jesień to czas, który zdecydowanie należy do chryzantemy. Zdecydowałem się więc napisać tekst o tym niezwykle bogatym w odmiany kwiecie, który powszechnie kojarzony jest z florystyką nagrobną. Okazuje się, że niesłusznie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to zapraszam do przeczytania tekstu, który ukazał się na portalu florystycznym – ForumKwiatowe.pl. Miłej lektury!

 


Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie – słowa tej przedwojennej piosenki wiele mówią o bohaterce dzisiejszego artykułu.

Niewiele jest roślin mających tyle form i kolorów, które dorównają chryzantemie trwałością i uniwersalnością wykorzystania. Niestety, chryzantema jest kwiatem kojarzonym, głównie z florystyką funeralną i świętem 1 listopada, a szkoda… Bo jest rośliną, której mnogość odmian, kolorów i form, a także całoroczna dostępność, powinna zachęcać do wykorzystania jej jako pięknego elementu bukietu czy kompozycji.

Kwiaty te zachwycają cały rok, jednakże to teraz jesienią są najcudowniejsze. Ich kolory od żółci, złota, pomarańczy po czerwień podkreślają naszą polską złotą jesień. Dodatkowo formy w jakich są dostępne pozwalają na wyzwolenie kreatywności.

 

Chryzantema

Chryzantema, fot. floradania.dk

Chryzantema

Chryzantema, fot. floradania.dk

Chryzantema

Chryzantema, fot. floradania.dk

Chryzantema

Chryzantema, fot. floradania.dk

 

Chryzantemy pięknie komponują się z dodatkami dalii, astrów, gerber. Pasują do odważnych zestawień ze storczykami np. z Vandą. Świetnymi dodatkami do chryzantemy są przebarwiające się liście, ilex, jarzębina czy kasztany. Co więcej bardzo dobrze sprawdza się w kompozycjach z dyniami. We florystyce funeralnej pięknie wyglądają na tle gałązek jodły, tui, jałowca w towarzystwie naturalnych dodatków, których o tej porze przyroda oferuje nam co niemiara. Dzięki swojej trwałości stała się kwiatową ikoną późnojesiennych kompozycji funeralnych. Jest jednym z niewielu gatunków, które w tym czasie odznaczają się na rynku dostępnością w tak licznych formach i kolorach.

 

Cały tekst dostępny jest tutaj:
Chryzantemy – kwiaty nie tylko na pożegnanie